Rio 2016: Russian athletes eligible and ineligible for Games

    271 Russian athletes cleared for Olympics
    271 Russian athletes cleared for Olympics

      JUST WATCHED

      271 Russian athletes cleared for Olympics

    MUST WATCH

    271 Russian athletes cleared for Olympics 02:48

    (CNN)Below is a list of all the Russian athletes deemed eligible and ineligible to compete at Rio 2016.

    Ineligible athletes are indicated with a line through their name.
    Archery
      Tuyana Dashidorzhieva
      Ksenia Perova
      Inna Stepanova
      Badminton
      Vladimir Malkov (Men's singles)
      Vladimir Ivanov (Men's doubles)
      Ivan Sozonov (Men's doubles)
      Natalia Perminova (Women's singles)
      Boxing
      Vasily Egorov (49 kg)
      Misha Aloian (52 KG)
      Vladimir Nikitin (56 KG)
      Adlan Abdurashidov (60 KG)
      Vitaly Dunaytsev (64 KG)
      Andrey Zamkovoy (69 KG)
      Artem Chebotarev (75 KG)
      Petr Khamukov (81 KG)
      Evgeny Tishchenko (91 KG)
      Women:
      Anastassia Beliakova (60 KG)
      Yaroslava Iakushina (75 KG)
      Canoeing
      Slalom
      Men:
      Alexander Lipatov (Men's C1)
      Mikhail Kuznetsov (Men's C2)
      Dmitry Larionov (Men's C2)
      Pavel Eigel (Men's K-1)
      Marta Kharitonova (Women's K-1)
      Sprint
      Men:
      Roman Anoshkin (K-1 1000m)
      Evgeny Lukantsov (K-1 200m)
      Ilia Shtokalov (C-1 1000m)
      Yury Postrigay (K-2 200m)
      Ilya Pervukhin (C-2 1000m)
      Kirill Lyapunov (K-2 1000m)
      Oleg Zhestkov (K-2 1000m)
      Vasily Pogreban (K-4 1000m)
      Women:
      Yelena Aniushina (K-1 500m)
      Kira Stepanova (K-2 500m)
      Fallout from Olympic ban on some Russian athletes
      rio olympics russian athletes riddell pkg_00002226

        JUST WATCHED

        Fallout from Olympic ban on some Russian athletes

      MUST WATCH

      Fallout from Olympic ban on some Russian athletes 02:30
      Cycling
      Men:
      Sergey Chernetskiy (Men's Road Race)
      Pavel Kochetkov (Men's Road Race)
      Denis Dmitriev (Men's Sprint)
      Victor Manakov (Men's Team Pursuit)
      Dmitri Sokolov (Men's Team Pursuit)
      Kirill Sveshnikov (Men's Team Pursuit)
      Nikita Shurshin (Men's Keirin / Men's Sprint)
      Anton Sintsov (Men's Cross-Country Mountain Biking)
      Evgeny Komarov (Men's BMX)
      Women:
      Daria Shmeleva (Women's Sprint)
      Anastasia Voinova (Women's Sprint)
      Irina Kalentieva (Women's Cross-Country Mountain Biking)
      Yaroslava Borndarenko (Women's BMX)
      Diving
      Men:
      Evgeny Kuznetsov (3m Springboard)
      Ilya Zakharov (3m Springboard)
      Viktor Minibaev (10m Platform)
      Nikita Shleikher (10m Platform)
      Women:
      Nadezhda Bazhina (3m Springboard)
      Kristina Ilinykh (3m Springboard)
      Ekaterina Petukhova (10m Platform)
      Yulia Timoshinina (10m Platform)
      Equestrian
      Marina Aframeeva (Dressage)
      Inessa Merkulova (Dressage)
      Akeksandr Markov (Eventing)
      Andrey Mitin (Eventing)
      Evgeniya Ovchinnikova (Eventing)
      Fencing
      Men:
      Vadim Anokhin (Epee)
      Anton Avdeev (Epee)
      Pavel Sukhov (Epee)
      Artur Akhmatkhuzin (Foil)
      Aleksey Cheremisinov (Foil)
      Timur Safin (Foil)
      Nikolay Kovalev (Sabre)
      Aleksey Yakimenko (Sabre)
      Women:
      Violetta Kolobova (Epee)
      Tatiana Logunova (Epee)
      Lyubov Shutova (Epee)
      Inna Deriglazova (Foil)
      Aida Shanayeva (foil)
      Yana Egorian (Sabre)
      Ekaterina Dyachenko (Sabre)
      Sofia Velikaya (Sabre)
      Golf
      Women:
      Maria Verchenova
      Drug testers warn dopers they will be caught eventually
      Drug testers warn dopers they will be caught eventually

        JUST WATCHED

        Drug testers warn dopers they will be caught eventually

      MUST WATCH

      Drug testers warn dopers they will be caught eventually 01:56
      Gymnastics
      Men:
      Denis Ablyazin (Men's Team)
      David Belyavskiy (Men's Team)
      Nikita Ignatyev (Men's Team)
      Nikolai Kuksenkov (Men's Team)
      Nikita Nagomyy (Men's Team)
      Dmitry Ushakov (Trampoline)
      Andrey Yudin (Trampoline)
      Women:
      Angelina Melnikova (Women's Team)
      Ailya Mustafina (Women's Team)
      Maria Paseka (Women's Team)
      Daria Spiridonova (Women's Team)
      Seda Tutkhalyan (Women's Team)
      Yana Kudryavtseva (Rhythmic)
      Margarita Mamun (Rhythmic)
      Anastasia Bilznyuk (Rhythmic)
      Anastasia Tatareva (Rhythmic)
      Maria Tolkacheva (Rhythmic)
      Anastasia Maksimova (Rhythmic)
      Vera Biriukova (Rhythmic)
      Yana Pavlova (Trampoline)
      Handball
      Women:
      Anna Sedoykina
      Tatiana Erokhina
      Victoria Kalinina
      Anna Vyahireva
      Marina Sudakova
      Irina Bliznova
      Anna Sen
      Ekaterina Iliina
      Daria Dmitrieva
      Polina Kuznetsova
      Catherine Marennikova
      Olga Akopian
      Vladlen Bobrovnikova
      Victoria Zhilinskayte
      Maya Petrova
      Team USA Olympic uniforms receive heat on social media
      team usa olympics uniform daily hit newday_00000921

        JUST WATCHED

        Team USA Olympic uniforms receive heat on social media

      MUST WATCH

      Team USA Olympic uniforms receive heat on social media 01:30
      Judo
      Men:
      Beslan Mudranov (-60 KG)
      Mikhail Pulyaev (-66 KG)
      Denis Lartcev (-73 KG)
      Khasak Khalmurzaev (-81 KG)
      Kirill Denisov (-90 KG)
      Tagir Khaybulaev (-100 KG)
      Renat Saidov (+100 KG)
      Women:
      Irina Dolgova (-48 KG)
      Natalia Kuzitutina (-52 KG)
      Ekaterina Valkova (-63 KG)
      Ksenia Chibisova (+78 KG)
      Modern Pentathlon
      Men:
      Aleksander Lesun
      Women:
      Gulnaz Guybaidullina
      Donata Rimsaite
      Rowing
      Men:
      Artem Kosov (Four)
      Nikita Morgachev (Four)
      Vladislav Ryabtsev (Four)
      Anton Zarutskiy (Four)
      139. Daniil Andrienko (Eight)
      Sailing
      Men:
      Denis Gribanov (470 )
      Vladimir Chaus (470)
      Sergey Komissarov (Laser)
      Maksym Oberemko (RS:X)
      Women:
      Stefania Elfutina (RS:X)
      Liudmila Dmitrieva (470)
      Alisa Kirilyuk (470)
      Shooting
      Men:
      Alexey Alipov (Trap)
      Anton Astakhov (Skeet)
      Vitaly Fokeev (Double Trap)
      Vladimir Gontcharov (10m Air Pistol)
      Kirill Grigoryan (50m Rifle Prone)
      Vladimir Isakov (50m pistol)
      Sergey Kamenskiy (10m Air Rifle)
      Denis Koulakov (10m Air Pistol)
      Alexei Klimov (25m Rapid Fire Pistol)
      Vladimir Maslennikov (10m Air Rifle)
      Vasily Mosin (Double Trap)
      Fedor Vlasov (50m Rifle 3 Positions)
      Women:
      Tatiana Barsuk (Trap)
      Vitalina Batsarashkina (10m air pistol)
      Ekaterina Korshunova (10m air pistol)
      Albina Shakirova (Skeet)
      Ekaterina Rabaya (Trap)
      Daria Vdovina (10m Air Rifle)
      Swimming
      Men:
      Vyacheslav Andrusenko (400m Freestyle)
      Aleksei Brianskii (50m Freestyle)
      Anton Chupkov (200m Breaststroke)
      Evgeny Drattsev (10KM Open Water)
      Ilya Druzhinin (1500m Freestyle)
      Andrey Grechin (100m Freestyle)
      Ilya Khomenko (200m Breaststroke)
      Evgeny Koptelov (100m Butterfly)
      Alexander Krasnykh (200/400m Freestyle)
      Nikita Lobintsev (200m Freestyle)
      Semen Makovich (200m Individual Medley)
      Vladimir Morozov (50/100m Freestyle)
      Daniil Pakhomov (200m Butterfly)
      Yaroslav Potapov (1500m Freestyle)
      Kirill Pirgoda (100m Breaststroke)
      Evgeny Rylov (100m Backstroke)
      Aleksandr Sadovnikov (100m Butterfly)
      Andrey Shabasov (200m Backstroke)
      Grigory Tarasevich (100m Backstroke)
      Vsevolod Zanko (100m Breaststroke)
      Danila Izotov (Relay)
      Alexander Popkov (Relay)
      Alexander Sukhorukov (Relay)
      212. Mikhail Dovgalyuk (Relay)
      Women:
      Sofiya Andreeva (200m Backstroke)
      Viktoriya Andreeva (200m Individual Medley)
      Svetlana Chimrova (100m Butterfly)
      Daria Chikunova (100m Breaststroke)
      Anastasia Valeryevna Zuyeva (100m / 200m Backstroke)
      Rozaliya Nasretdinova (50m Freestyle)
      Arina Openysheva (200/400/800m Freestyle)
      Veronika Popova (100/200m Freestyle)
      Daria Mullakaeva (Relay)
      225. Yuliya Efimova (Relay)
      Synchronized Swimming
      Vlada Chigireva (Team)
      Natalia Ishchenko (Team)
      Svetlana Kolesnichenko (Team)
      Aleksandra Patskevich (Team)
      Elena Prokofyeva (Team)
      Svetlana Romashina (Team)
      Alla Shishkina (Team)
      Gelena Topilina (Team)
      Maria Shurochkina (Team)
      Table Tennis
      Men:
      Alexander Shibaev
      Women:
      Maria Dolgikh
      Polina Mikhailova
      Taekwondo
      Men:
      Aleksey Denisenko (-68KG)
      Albert Gaun (-80KG)
      Anastasia Baryshnikova (-67KG)
      Tennis
      Men:
      Evgeny Donskoy
      Teymuraz Gabashvili
      Andrey Kuznetsov
      Women:
      Daria Kastkina
      Svetlana Kuznetsova
      Ekaterina Makarova
      Anastasia Pavlyuchenkova
      Elena Vesnina
      Olympian gets his gold nearly a decade too late
      olympic shot putter gold metal doping nelson riddel intv_00000000

        JUST WATCHED

        Olympian gets his gold nearly a decade too late

      MUST WATCH

      Olympian gets his gold nearly a decade too late 03:32
      Darya Klishina (Long Jump)
      250. lyukman Adams (triple jump)
      251. Ksenia Aksenova (4×400 m)
      252. Tatyana Arkhipova (marathon)
      253. Victor Butenko (disk)
      254. Svetlana Vasilyeva (20 km/x)
      255. Natalia Vlasova (3000 m s/p)
      256. Ekaterina Galitskaya (100 m)
      257. George Gorokhov (pole)
      258. Artem Dinmukhametov (4×400 m)
      259. Roman Evstifeev (50 km/x)
      260. Pavel Ivashko (400 m, 4×400 m)
      261. Yelena Isinbayeva (pole vault)
      262. Oksana Kondrateva (hammer)
      263. Ekaterina Koneva (triple)
      264. Basil Kopeikin (length)
      265. Elena Korobkina (5000 m, 1500 m)
      266. Ilya Krasnov (4×400 m)
      267. Vladimir Krasnov (4×400 m)
      268. Antonina krivoshapka (400 m, 4×400 m)
      269. Denis Kudryavtsev (400 m hurdles)
      270. Anna Kukushkina (4x100m)
      271. Alla Kostina (10,000 m)
      272. Mariya Kuchina (high)
      273. Aleksandr Lesnoy (-)
      274. Sergey Litvinov hammer throw)
      275. Danil Lysenko (height)
      276. Yulia Maltseva (CD)
      277. Alena Mamina (4×400 m)
      278. Nikolay Markov (20 km/x)
      279. Alexander Menkov (length)
      280. Anna Mischenko (length)
      281. Olga Mullin (pole)
      282. Marina Pandakova (20 km/x)
      283. Elena Panova (disc)
      284. Marina Panteleeva (4x100m)
      285. Julia Pidluzhna (length)
      286. Evgeny Polyakov (4x100m)
      287. Sergei Polyansky (length)
      288. Maria Ponomareva (20 km/x)
      289. Alina Prokopyeva (marathon)
      290. Vera Rebrik (spear)
      291. Catherine Regina (4×400 m)
      292. Alex Renkow (marathon)
      293. Vera Rudakova (400 m)
      294. Ilgizar Safiullin (3000 m s/p)
      295. Kristina Sivkova (4x100m)
      296. Maxim Sidorov (-)
      297. Anzhelika Sidorova (pole vault)
      298. Alex Socinski (hammer)
      299. Yekaterina Sokolenko (3000 m s/p)
      300. Ekaterina Strokova (disk)
      301. Dmitry Tarabin (spear)
      302. Irina Tarasova (-)
      303. Pavel Trenikhin (4×400 m)
      304. Sardana Trofimova (marathon)
      305. Ivan Ukhov (height)
      306. Gulshat Fazlitdinov (5,000 m)
      307. Alex Fedorov (triple)
      308. Danil Tsyplakov (height)
      309. Timofey Chaly (400m hurdles)
      310. Elena Chernyaeva (Kozlova) (4x100m)
      311. Dmitry Chizhikov (triple)
      312. Ivan Sablev (400 m)
      313. Sergey Sharypov (50 km/x)
      314. Ilya Korenev (10-Borje)
      315. Sergey Shubenkov (110 m hurdles)
      316. Anna Schagina (1500 m)
      Triathlon
      Men:
      Alexander Bryukhankov
      Dmitri Polyanski
      Igor Polyanski
      Women:
      Anastasia Abrosimova
      Alexandra Razarenova
      Mariya Shorets
      Beach Volleyball
      Men:
      Viacheslav Krasilnikov
      Konstantin Semenov
      Dmitri Barsuk
      Nikita Liamin
      Women:
      Ekaterina Khomyakova
      Evgenia Ukolova
      Indoor Volleyball
      Men:
      Artem Volvich
      Sergey Grankin
      Sergey Tetyukhin
      Igor Kobzar
      Andrey Ashchev
      Konstantin Bakun
      Aleksey Verbov
      Maxim Mikhaylov
      Aleksander Volkov
      Dmitrij Volkov
      Egor Kliuka
      Artem Ermakov
      Women:
      Vera Vetrova
      Natalia Goncharova
      Daria Malygina
      Irina Zaryazhko
      Ekaterina Kosianenko
      Anastasia Shlyakhovaya
      Irina Fetisova
      Irina Voronkova
      Tatiana Kosheleva
      Yana Shcherban
      Elena Ezhova
      Anna Malova
      Banned athletes get their own games
      russia banned athletes alternative games moscow orig_00000000

        JUST WATCHED

        Banned athletes get their own games

      MUST WATCH

      Banned athletes get their own games 00:49
      Water Polo
      Women:
      Anna Ustyukhina
      Ekaterina Prokofyeva
      Elvina Karimova
      Nadezhda Fedotova
      Ekaterina Lisunova
      Anastasia Simanovich
      Anne Timofeeva
      Olga Gorbunova
      Evgeniia Soboleva
      Evgeniya Ivanova
      Anna Grineva
      Anna Karnaukh
      Maria Borisova
      Weightlifting
      Men:
      366. Oleg Chen (-69KG)
      367. Artem Okulov (-85KG)
      368. Adam Maligov (-94KG)
      369. David Bedzhanyan (-105KG)
      370. Ruslan Albegov (+105KG)
      Women:
      371. Tima Turieva (-63KG)
      372. Anastasia Romanova (-69KG)
      373. Tatiana Kashirina (+75KG)
      Wrestling
      Men's Freestyle
      Soslan Ramonov (-65KG)
      Aniuar Geduev (-74KG)
      Abdulrashid Sadulaev (-86KG)
      Anzor Boltukayev (-97KG)
      Bilyal Makhov (-125KG)
      Men's Greco-Roman
      Ibrahim Labazanov (-59KG)
      Islambek Albiev (-66KG)
      Roman Vlasov (-75KG)
      Davit Chakvetadze (-85KG)
      Islam Magomedov (-98KG)
      Sergey Semenov (-130KG)
      Women's Freestyle
      Milana Dadasheva (-48KG)
      Valeria Koblova (-58KG)
      Inna Trazhukova (-63KG)
      Natalia Vorobieva (-69KG)
      Ekaterina Bukina (-75KG)